Bóg nie lubi tchórzy

Email Drukuj PDF

Gen. Sławomir Petelicki – prawnik, który w młodości był pod silnym wpływem postawy swojego ojca oraz dziadka, weterana wojny Polsko – bolszewickiej, którego za szczególne zasługi osobiście odznaczył marszałek Józef Piłsudski po bitwie Warszawskiej. A dokładniej w styczniu 1920 roku, przemawiając do kawalerów orderu Virtuti Militari, Marszałek Józef Piłsudski powiedział – ,,Rzeczą żołnierza jest stworzyć dla Ojczyzny piorun, co błyska, a gdy trzeba – uderzy!

Gen. Sławomir Petelicki

Na zdjęciu Śp. gen. Sławomir Petelicki 

To właśnie te słowa wybitnego męża stanu, Marszałka Józefa Piłsudskiego powtarzane często przez dziadka gen. Sławomira Petelickiego oraz inne ulubione stwierdzenie – „Pan Bóg nie lubi tchórzy!” – wykreowały w młodym człowieku tak bezkompromisowy patriotyzm oraz wolę spełnienia tychże wskazówek w praktyce.

Po wielu latach marzeń, doświadczeń, przemyśleń i zmagań z przeszkodami formalno – biurokratycznymi kreowanymi przez oportunistów na stanowiskach decyzyjnych udało się te plany przeforsować. Doszło do tego również dzięki udzielonej Polsce pomocy finansowej przez rząd USA, który postanowił w ten sposób podziękować za brawurową akcje Polskiego Wywiadu, dowodzoną osobiście przez gen. Gromosława Czempińskiego w Iraku a związaną z wyprowadzeniem z terenu konfliktu militarnego pojmanych w zasadzkę operatorów amerykańskiej CIA.

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż przeprowadzenia tej operacji odmówiły wcześniej inne znane służby sojusznicze bogatych Państw zachodnich uznając ją za niewykonalną. To, dlatego pierwszy człon imienia – Gromosław symbolicznie pasował dla przyjęcia nazwy jednostki specjalnej zgodnie z brzmieniem zalecenia słów Marszałka Piłsudskiego sprzed 70-ciu laty, jednocześnie tworząc skojarzenie z siłą i szybkością uderzenia pioruna – GROM-u, co następnie rozwinięto, jako skrót Grupa Reagowania Operacyjno Mobilnego.

Jednostka Specjalna GROM.

Ten perfekcyjny scenariusz był jednak poprzedzony 13-nastoma latami intensywnych przemyśleń sfinalizowanych 13 lipca 1990 roku przez gen. Petelickiego. Ten dzielny Generał urodzony
13-ego września 1946 roku, zanim zrealizował swój autorski pomysł, wcześniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odpowiadał za bezpieczeństwo polskich placówek dyplomatycznych na świecie. W latach 1969 – 1990 był oficerem polskiego wywiadu, pracującym przez 10 lat za granicą.

Twórca jednej z kilku najlepszych na świecie jednostek specjalnych – polskiej elitarnej jednostki wojskowej 2305 GROM, został jej pierwszym dowódcą w latach 1990 – 1995, następnie ponownie w latach 1997 – 1999. Do dowodzenia tą formacją predysponował go nie tylko sam fakt genialnego pomysłu i umiejętność planowania struktur oraz technik wojskowych, ale był już wówczas doświadczonym skoczkiem spadochronowym, płetwonurkiem i snajperem. Posiadał także czarny pas judo.

W późniejszym okresie za niebagatelne czyny dla bezpieczeństwa Polski gen. Petelicki został odznaczony m.in. przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem za Dzielność, a przez Sekretarza Obrony USA, Williama Perry’ego, bojowym odznaczeniem For Military Merit. Został także honorowym członkiem 5. i 10. Grupy Sił Specjalnych Armii Stanów Zjednoczonych.

Pomimo tych powyższych faktów nie tak dawno jeden z marszałków sejmu RP – ówczesny kandydat pretendujący do najwyższej funkcji w Państwie popełnił ekstremalne foux pas oponując na trudne pytanie zadane podczas debaty telewizyjnej – bezpodstawnym stwierdzeniem, iż gen. Petelicki nie jest żołnierzem. Cóż w ocenie elektoratu tego typu wpadki nie przeszkodziły jednak niefrasobliwemu marszałkowi wygrać wyborów.

Wracając do meritum – gen. Petelicki, który siła rzeczy posiada niebagatelną wiedzę ekspercką w zakresie problematyki sektora obronnego i bezpieczeństwa oraz zarządzania kryzysowego, przez co pełnił społecznie funkcję konsultanta strategicznego Premiera RP oraz konsultanta Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – miał także w przeszłości do czynienia z działalnością businessową będąc konsultantem w firmach doradczych Andersen Business Consulting i Ernst & Young Polska.

To zróżnicowane doświadczenie pozwoliło Generałowi Petelickiemu uzyskać syntetyczne spojrzenie na problematykę zarządzania ryzykiem Państwa, ale także biznesu, a w konsekwencji własnym – osobistym, na co dzień. Okazuje się, że mechanizmy są na tyle podobne, że to ekstremalne doświadczenie z pola walki żołnierzy elitarnej jednostki GROM można z powodzeniem przekładać na strategie rynkowo-biznesowe, a nawet przewidywać zagrożenia w życiu osobistym podejmując właściwe kroki profilaktyczne. Właśnie tą wiedzę Pan gen. Sławomir Petelicki przekazywał młodym ludziom – głównie studentom Uniwersytetu Warszawskiego czy Uniwersytetu Ekonomicznego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ostatnich dniach października tego roku.

Ponieważ kubatura pomieszczeń wykładowych była ograniczona – sale pękały w szwach i świadczy to jedynie o tym jak wielkie zapotrzebowanie na tego typu spotkania występuje w praktyce. Zachęcony tym obrazem pomyślałem, iż wspaniale było by przeprowadzić takie spotkanie na Śląsku skąd pochodzę, gdzie dostęp do autorytetów jest bardziej sporadyczny aniżeli w stolicy. Podszedłem, zatem po wykładzie do współorganizatora – Pana Marcina Gomoły ze stowarzyszenia POKOLENIE89 i dopytując się w kwestiach technicznych zostałem poinformowany m.in., iż Generał przekazuje młodym ludziom swoją wiedzę zupełnie bezpłatnie, mało tego nawet pokrywa koszty swojego przejazdu jak było w przypadku wykładu w Poznaniu – spowodowało to we mnie jeszcze większy podziw i uznanie dla Generała znanego ze swojej niezależności, który zarówno doradza jak i krytykuje błędy nieudaczników wszelkich rządów w Polsce w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa niezależnie od opcji politycznej.

Myślę, iż obecnie, kiedy komercja i zagraniczne ośrodki medialne operujące w Polsce drastycznie pochłaniają wartości i tradycje Narodowe, a postawy patriotyczne i honorowe przestają być wśród młodych modne – właśnie teraz jak najczęstsze kontakty z takimi silnymi Polskimi autorytetami cenionymi na całym świecie są nam potrzebne. Takie osoby to bogactwo narodowe i podstawowy element Polskiej infrastruktury krytycznej – kolejne pokolenia muszą czerpać z ich postawy pozytywne wzorce budujące siłę Polski w konkurencji na rynkach międzynarodowych i europejskich.

Myślę, iż najlepszym podsumowaniem wykładu Pana Generała będzie refleksja, jaką podzielił się ze mną mój kolega Adam, który także uczestniczył w spotkaniu z Generałem na żywo. Stwierdził on, że z zazdrością możemy na tym tle popatrzeć na przytoczony na wykładzie przykład odbicia przez izraelskich komandosów swoich porwanych rodaków w 1976 r. gdzie zaangażowano wszystkie możliwe siły i zasoby państwa Izrael bez liczenia się z opinią międzynarodową. Wątpił zarazem, by państwo Polskie miało obecnie tyle siły i samozaparcia by ratować swoich obywateli. Odpowiedziałem Adamowi, że nie ma jednak złych rokowań na przyszłość i przypomniałem mu młodego chłopaka, który podczas wykładu przedstawił się, jako Gregory – urodzony już w Stanach, ale perfekcyjnie mówiący po polsku młody manager o rodzimych korzeniach, który przeleciał tysiące kilometrów po to tylko, aby móc zadać krótkie pytanie swojemu idolowi na żywo podczas wykładu, czy też przykład innej polskiej patriotki – niedawno poznanej przez nas Wioletty, która podobnie jak Gregory uczestnicząc w internetowej grupie dyskusyjnej RaMPA (Rakcja Młodych Patriotów) – sympatyków Pana Generała Sławomira Petelickiego na międzynarodowym portalu społecznościowym facebook - „SILA I HONOR!!! TOBIE OJCZYZNO!!! Jak mawia Gen. Sławomir PETELICKI!” - zawsze z poświęceniem przylatuje na zloty aż z Chicago, aby wspierać swoją obecnością i aktywnym udziałem inicjatywy nowego pomysłowego i niezakompleksionego zachodem pokolenia Polaków.

Moim zdaniem takie postawy i determinacja młodych ludzi znających jednocześnie z praktyki realia nowoczesnego świata, mieszaniny wielu kultur świadczą o słuszności naszych poglądów – postawy dumnej i wiernej Polskim tradycjom na wskroś tendencjom lansowanym przez współczesne media zależne kapitałowo od konkurencyjnych ośrodków zagranicznych! Właśnie GROM to obraz przykładny Polskiego potencjału!

Teraz w każdej dziedzinie życia stosujmy te wzorce, aby cała Polska była sprawna i silna jak ta elita naszego rozkładanego na łopatki współcześnie wojska! To właśnie silna i sprawna armia stanowi polisę ubezpieczeniową Narodu oraz ważny determinant morale społeczeństwa skorelowanego poniekąd z motywacją w rozmaitych pozornie odległych aspektach działania, przekładających się wprost na potęgę ekonomiczną Państwa i dobrobyt jego obywateli. TOBIE OJCZYZNO!!!

Autor: Przemysław K.

Publikujemy wspomnienie i fakty o których wielu Polaków nie słyszało. Powód tego wspomnienia jest szczególny, bo gen Sławomir Petelicki w dniu 16 czerwca 2012 roku został znaleziony martwy. To nie może być przypadkowa śmierć, a tym bardziej samobójstwo, bo jak wynika z powyższego tekstu był człowiekiem HONORU!  Ta śmierć wpisuje się w serię dziwnych śmierci lub jak niektórzy mówią serię likwidacji ludzi mówiącym otwartym tekstem o “zamachu smoleńskim”.

Panie Generale nie zapomnimy twoich zasług dla Polski, będziemy walczyć o prawdę ws Twojej śmierci. Spoczywaj w Spokoju! Cześć Jego Pamięci!

media:RP

 

Komentarze  

 
+1 #1 Dziki 2012-06-17 20:24
Warto przesłuchać ta rozmowę o rozkładzie państwa dopóki jest jeszcze w sieci.Grom był trzecią najlepszą jednostką na świecie. Warto zapoznać się z książką:

Do nabycia np tu:
merlin.pl/GROM-Sila-i-honor_Slawomir-Petelicki-Michal-Komar/browse/product/1,808317.html?gclid=CPuhoenp1bACFUrP3wod9CRszQ#fullinfo
Generał zachęca do poczytania tego artykułu:
bielecki.salon24.pl/275815,na-osuwisku
Gen także krytykuje także czyny obecnego ministra obrony:
Cytuję fragment z:
www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/283570,Byly-dowodca-GROM-krytykuje-szefa-MON
"Zdaniem Petelickiego, szef sejmowej komisji obrony, poseł Stanisław Wziątek, jest uległy wobec Klicha i nie krytykuje jego działań. "W tej chwili sytuacja jest taka, że kupiono za 88 milionów dolarów izraelskie samoloty bezzałogowe, które w Afganistanie nie latają, i mamy kolejną aferę i kolejną kompromitację" "
Zgłoś administratorowi
 
 
+1 #2 N_one 2012-06-18 10:11
Cytat:
Wiem też, że Sławomir Petelicki posiadał nieprawdopodobną wiedzę na temat korupcji w Polsce. W wielu fundamentalnych dla Polski sprawach był niesamowicie dobrze poinformowany – czy chodzi o aferę związaną z odwołaniem Waldemara Skrzypczaka przez Bogdana Klicha, czy w kwestii pieniędzy włożonych w autostrady, czy też różnych gier interesów wokół łupków. A był to tylko ułamek jego wiedzy. To wszystko tworzyło wokół gen. Petelickiego atmosferę ciągłego zagrożenia.
Powyższy cytat pochodzi ze strony niezalezna.pl. Znajduje się tam także link do video z wywiadów z gen. Petelickim.
Zgłoś administratorowi
 

You have no rights to post comments